Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Miejski w Brzostku
Bip - Strona główna

Urząd Miejski w Brzostku

Gmina Brzostek

Władze Gminy

Ochrona Danych Osobowych »

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Rejestr Instytucji Kultury »

Karty usług

Rewitalizacja »

Obwieszczenia »

Zamówienia publiczne

Transport publiczny »

Przetargi-mienie komunalne »

Przetargi rozstrzygnięte »

Druki do pobrania

Oświadczenia majątkowe za 2020 rok

Oświadczenia majątkowe za 2019 rok

Oświadczenia majątkowe za 2018 rok

Oświadczenia majątkowe za 2017 rok

Oświadczenia majątkowe za 2016 rok

Publicznie dostępny wykaz danych zawierających informacje o środowisku i jego ochronie

Ochrona Środowiska »

Organizacje pozarządowe »

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne w Gminie »

Jednostki Organizacyjne Gminy

Nabór na wolne stanowisko pracy »

Informacja o projektach »

Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego RP »

Ochrona przeciwpowodziowa i obrona cywilna »

Petycje »

Gospodarowanie odpadami »

Nieodpłatne porady prawne »

Kontrole

Rejestr żłobków i klubów dziecięcych

Wykaz dziennych opiekunów

Informacje oświatowe

Sprawozdania finansowe »

Spis rolny 2020

Informacja dla hodowców pszczół

walidacja css walidacja html

Obwieszczenia: Obwieszczenie Burmistrza Brzostku z dnia 2 stycznia 2015 roku w sprawie oceny oddziaływania na środowisko pn. Przebudowa dróg gminnych w miejscowościach Grudna Górna. Grudna Dolna, Bączałka

BURMISTRZ

 BRZOSTKU

 

OBWIESZCZENIE

BURMISTRZA BRZOSTKU

z dnia 2 stycznia  2015 roku

 

 

Działając na podstawie art.  49 KPA w związku z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( Dz. U. z 2013 r.; 1235 z późn. zm.), Burmistrz Brzostku informuje, że w dniu 02 stycznia 2015 roku wydał postanowienie o braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko  przedsięwzięcia pn. „Przebudowa dróg gminnych Nr 106130, 106131 w miejscowościach Grudna Górna, Grudna Dolna, Bączałka w Gminie Brzostek” z wniosku Gminy Brzostek, ul. Rynek 1 , 39-230 Brzostek. 

 

W związku z powyższym informuję, że w Urzędzie Miejskim w Brzostku – Referat Mienia Komunalnego i Ochrony Środowiska ( biur nr 8) w godzinach pracy Urzędu można zapoznać się z wnioskiem oraz całością akt zgromadzonych w przedmiotowym postępowaniu w terminie 14 dni od daty ogłoszenia niniejszego obwieszczenia.

 

 

 

                                                               BURMISTRZ                                                                                                                                                                                                          

                                                       Wojciech Staniszewski

 

 


 

 

BURMISTRZ

 BRZOSTKU

 MKOŚ.6220.6.2014                                    Brzostek, dnia 02.01.2015r.

 

 

POSTANOWIENIE

 

Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. 2013.267); art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jednolity Dz.U. z 2013r,poz. 1235 z póżn. zm.);po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie: pismo z dnia 11.12.2014r. znak: WOOŚ.4240.2.47.2014.KR-11, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dębicy: postanowienie z dnia 16.10.2014r. znak: PSNZ.465-45/14 

 

Postanawiam

 

Nie stwierdzić potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla  projektowanej inwestycji pn. „Przebudowa dróg gminnych Nr 106130, 106131 w miejscowościach Grudna Górna, Grudna Dolna, Bączałka w gminie Brzostek”  stosownie do wszczętego na wniosek Gminy Brzostek, ul. Rynek 1, 39-230 Brzostek; postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

 

Uzasadnienie

W związku ze złożonym wnioskiem w dniu 30.09.2014r.  przez Gminę Brzostek, ul. Rynek 1 , 39-230 Brzostek; dotyczącym wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację projektowanej inwestycji pn. „Przebudowa dróg gminnych Nr 106130, 106130 w miejscowościach Grudna Górna, Grudna Dolna, Bączałka w gminie Brzostek„ ustalono, że nie jest wymagane przeprowadzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanej inwestycji.                                                                                                                                                                                     

Projektowane przedsięwzięcie zalicza się do grupy przedsięwzięć, dla których przeprowadzenie procedury oceny oddziaływania na środowisko może być wymagane, na podstawie art. 59 ust. 1 pkt 2 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko w związku z § 3 ust.1 pkt 60 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr213, poz. 1397 z późn. zm.), tj. „dróg o nawierzchni twardej o całkowitej długości przedsięwzięcia powyżej 1 km inne niż wymienione w § 2 ust. 1 pkt 31 i 32 oraz obiekty mostowe w ciągu drogi o nawierzchni twardej, z wyłączeniem przebudowy dróg oraz obiektów mostowych, służących do obsługi stacji elektroenergetycznych i zlokalizowanych poza obszarami objętymi formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-5, 8 i 9 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody”.  

Dokonano analizy przedsięwzięcia względem zapisów art. 63 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, celem stwierdzenia czy w analizowanym  przypadku istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Mając na uwadze zapisy art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jednolity Dz.U. z 2013r. poz. 1235 z późn. zm.) dokonano analizy:

1) lokalizacji, skali przedsięwzięcia, wielkości zajmowanego terenu i charakteru inwestycji:

 

Uwzględniając informacje zawarte w przedłożonej dokumentacji ustalono, że planowane przedsięwzięcie będzie polegało na przebudowie dróg gminnych nr 106130, 106131 w miejscowościach Grudna Górna, Grudna Dolna, Bączałka w gminie Brzostek. Zadanie to realizowane będzie w granicach gminy Brzostek na dz.nr ewid. 517, 806, 808, 817 w m. Grudna Górna; na dz.nr 464/2, 506 w m. Grudna Dolna oraz na dz.nr 324 w m. Bączałka.

Obecnie drogi posiadają nawierzchnię żwirowo- tłuczniową i prowadzą ruch w ciągu dróg gminnych Nr 106130 i Nr 106131 w kierunku dróg powiatowych :Nr 1317K relacji Kamienica Dolna- Grudna, Nr 1319K relacji Brzostek- Kamienica Górna- Smarżowa oraz Nr 1296K relacji Wielopole- Dębica. Ponadto zapewniają pełną obsługę terenów przyległych, na których znajduje się pojedyncza zabudowa zagrodowa. Zakres zamierzeń inwestycyjnych przewiduje przebudowę dróg do zasadniczego przekroju o szerokości 3,00mb i 2,75mb jezdnia oraz utwardzenie obustronnego pobocza gruntowego o szerokości 0,50 m i 0,25mb

Z przedłożonych materiałów wynika, że w ramach inwestycji wykonana zostanie droga o następujących parametrach technicznych:

- klasa drogi: D

- prędkość projektowa: 40km/h

- kategoria ruchu: KR 3

- obciążenie:  100 kN/oś

- grupa nośności podłoża: G3.

 

2. usytuowania przedsięwzięcia, z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska, w szczególności przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolności samooczyszczenia się środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz uwarunkowań miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego:

 

Teren planowanego przedsięwzięcia znajduje się poza zasięgiem zalewu wodami powodziowymi według opracowania pn. : I etap studium ochrony przeciwpowodziowej w zlewni Wisłoki – aktualizacja – „ Określenie zagrożenia powodziowego w zlewni Wisłoki „. Obszar planowanego przedsięwzięcia zlokalizowany jest w obrębie jednolitej części wód podziemnych: PLGW2200157, dla której stan wód (ilościowy i chemiczny) oceniono jako dobry. Jest to część wód niezagrożona nieosiągnięciem celów środowiskowych. Celem środowiskowym dla tej części wód jest utrzymanie jej dobrego stanu. Teren planowanego przedsięwzięcia zlokalizowany jest na obszarze Jednolitej Części Wód Powierzchniowych: PLRW200012218569 „Kamienica”. Jednolita Część Wód Powierzchniowych „Kamienica” to potok fliszowy, który stanowi naturalną część wód. Stan tej części wód określono jako zły.

Jest ona wskazana jako niezagrożona ryzykiem nieosiągnięcia celów środowiskowych. Celem środowiskowym dla tej części wód będzie osiągniecie dobrego stanu ekologicznego i dobrego stanu chemicznego. Aktualny stan wód, określony w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska jest zły ( w tym ekologiczny – umiarkowany, stan chemiczny- dobry).

Ponadto niewielka część przedsięwzięcia zlokalizowana jest w obszarze Jednolitej Części Wód Powierzchniowych : PLRW200012218852 „ Brzeźnica od źródeł do Dopł. z Łączek Kucharskich”. Jednolita Część Wód Powierzchniowych „Brzeźnica od źródeł do Dopł. Z Łączek Kucharskich” to potok fliszowy, który stanowi silnie zmienioną część wód. Stan tej części wód określono jako zły. Jest ona wskazana jako niezagrożona ryzykiem nieosiągnięcia celów środowiskowych. Celem środowiskowym dla tej części wód będzie osiągniecie dobrego potencjału ekologicznego i dobrego stanu chemicznego. Aktualny stan wód, określony w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska jest zły ( w tym potencjał ekologiczny- umiarkowany, stan chemiczny- dobry).

Przedmiotowe przedsięwzięcie planowane jest do zrealizowania poza wielkopowierzchniowymi formami ochrony przyrody o których mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2013r. poz. 627 z późn. zm. ) w tym poza granicami obszarów Natura 2000. Najbliżej położonym obszarem Natura 2000 jest obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Las nad Braciejową PLH180023, leżący w odległości ok. 4,5 km (kraniec zachodni) oraz ok. 4,8km (kraniec wschodni) od miejsca realizacji inwestycji.

Z przedłożonej dokumentacji wynika, że realizacja zamierzenia nie wiąże się z koniecznością usuwania drzew i krzewów, nie jest także planowana ingerencja w rowy przydrożne. Ponadto w obrębie miejsca realizacji prac nie stwierdzono roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową. Wśród działań minimalizujących wskazano, że drzewa nieprzeznaczone do wycinki, rosnące w bezpośrednim sąsiedztwie prowadzenia prac, zostaną zabezpieczone (poprzez osłonięcie pnia matami ze słomy lub szalunkiem z desek). Ponadto w zasięgu koron drzew i co najmniej 1m na zewnątrz osi rzutu korony nie będą składowane żadne materiały, czy odpady budowlane i ziemia pochodząca z wykopów. Biorąc pod uwagę lokalizację, zakres, a także charakter i skalę generowanych oddziaływań oraz zaproponowane działania minimalizujące należy stwierdzić, że realizacja ww. przedsięwzięcia nie będzie wiązać się ze znacząco negatywnym wpływem na środowisko przyrodnicze oraz nie będzie oddziaływać w sposób znaczący na przedmioty i cele ww. obszaru Natura 2000, na jego integralność oraz spójność sieci Natura 2000. W związku z powyższym nie jest konieczne przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko, w tym oceny wymaganej art. 6.3 Dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach nie jest związana z zezwoleniem na przeprowadzanie czynności zakazanych w stosunku do gatunków chronionych na mocy ustawy o ochronie przyrody. W związku z powyższym w przypadku gdy realizacja przedsięwzięcia wiązała się będzie z łamaniem zakazów obowiązujących w stosunku do gatunków roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową, konieczne będzie uzyskanie stosownych zezwoleń o których mowa w art. 56 ustawy o ochronie przyrody. 

 

3. rodzaju i skali możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych w pkt. 1 i 2 wynikających z :

 

a) zasięg oddziaływania przedsięwzięcia:

 

Podczas prac budowlanych związanych z realizacją przedsięwzięcia powstawały będą typowe ścieki bytowe w związku z pobytem pracowników- wykonawców robót. Planuje się, że wykonawca prac zorganizuje na terenie budowy własne zaplecze socjalne, a plac budowy wyposażony będzie w przenośne sanitariaty. Podczas eksploatacji przedsięwzięcia powstawały będą wody opadowo- roztopowe. Wody te pochodzące z jezdni, po jej remoncie będą odprowadzone do istniejących rowów przydrożnych usytuowanych po obu stronach drogi, tak jak ma to miejsce aktualnie. W celu ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko wodno- gruntowe w fazie  budowy stosowane będą m.in. następujące rozwiązania: plac budowy wyposażony będzie w przenośne sanitariaty, naprawy sprzętu budowlanego przeprowadzane będą za pośrednictwem wyspecjalizowanej firmy w jej warsztatach, na terenie zaplecza budowy nie będą magazynowane oleje, smary i inne materiały stosowane do eksploatacji i konserwacji sprzętu budowlanego, sprzęt wykorzystywany przy robotach budowlanych będzie sprawny i właściwie eksploatowany. W związku z prowadzonymi pracami nie przewiduje się odwadniania wykopów. Biorąc pod uwagę rodzaj i skalę planowanego przedsięwzięcia oraz jego lokalizację i zasięg oddziaływania, jak również działania podejmowane w celu minimalizacji skutków jego realizacji i eksploatacji uznano, że przedsięwzięcie to nie spowoduje znaczących negatywnych oddziaływań na środowisko gruntowo- wodne oraz nie będzie stanowiło zagrożenia dla osiągniecia celów środowiskowych wyznaczonych dla jednolitych części wód.

Odcinki analizowanych dróg gminnych objętych przedmiotowym wnioskiem, przebiegają przez tereny chronione pod względem akustycznym: tereny zabudowy zagrodowej, dla których zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz.U. z 2014r. poz. 112) wartości dopuszczalne poziomu hałasu dla źródeł hałasu w postaci dróg i linii kolejowych wynoszą dla pory dziennej 65 dB(A) oraz pory nocy- 56dB(A).

Zamierzenie inwestycyjne będzie źródłem emisji hałasu, generowanego przez pracujące maszyny i urządzenia oraz środki transportu   w trakcie jego realizacji. Uciążliwość ta będzie miała charakter nieciągły, lokalny, przemijający, wystąpi tylko w porze dziennej i ustanie po zakończeniu prac. Według informacji zawartych w Karcie informacyjnej przedsięwzięcia, natężenie ruchu na przebudowywanych drogach wynosi ogółem około 160 pojazdów/ dobę (dla 2014r.), natomiast w 2034r. wyniesie ok. 270 poj./ dobę. Najbliższe tereny chronione pod względem akustycznym położone są w odległości od ok. 12m od jezdni (pojedyncza zabudowa zagrodowa). Biorąc powyższe pod uwagę, przewiduje się , iż w wyniku eksploatacji przebudowywanych odcinków dróg gminnych, wartości dopuszczalne hałasu na terenach prawnie chronionych w jej otoczeniu, nie będą przekraczane dla pory dnia i nocy. Zasięg oddziaływania przedsięwzięcia na etapie jego realizacji, sprowadzi się do terenu zajętego na potrzeby wykonywania prac, a także ograniczony zostanie do czasu wykonywanych robót. W trakcie wykonywania   projektowanych prac wystąpi nieznaczna uciążliwość związana z wykorzystaniem sprzętu mechanicznego napędzanego silnikami spalinowymi. Oddziaływanie to wiązać się będzie z emisją spalin do powietrza i emisją hałasu w okresie wykonywania robót budowlanych.

Powstałe na etapie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia odpady, będą selektywnie magazynowane i przekazywane do odzysku bądź unieszkodliwiania. Przy gospodarowaniu odpadami przestrzegać należy zasad wynikających z ustawy z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach ( Dz.U. z 2013r., poz. 21 z późn. zm.).

 

b)brak możliwości generowania oddziaływań o charakterze transgranicznym:

Ze względu na znaczną odległość od granic Państwa, nie wystąpi oddziaływanie o charakterze transgranicznym.

c) wielkość i złożoność oddziaływania, z uwzględnieniem obciążenia istniejącej infrastruktury technicznej, prawdopodobieństwa oddziaływania, czasu trwania, częstotliwości i odwracalności oddziaływania:

Emisje i uciążliwości powstające na etapie realizacji planowanego przedsięwzięcia będą miały charakter krótkotrwały, przemijający i ustąpią z chwilą zakończenia prac budowlanych. 

 

Należy stwierdzić, że brak przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia jest uzasadniony.

 

Po zapoznaniu się z informacjami zawartymi w przedłożonej dokumentacji, uwzględnieniu kryteriów selekcji określonych w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, na podstawie których dokonano analizy przewidywanych oddziaływań przedsięwzięcia na poszczególne elementy środowiska, będące w zasięgu jego oddziaływania, stwierdzono brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego zadania i sporządzenia Raportu o oddziaływaniu na środowisko.

Ponadto zgodnie z art.   64 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jednolity Dz.U. z 2013r., poz. 1235 z późn. zm.) zasięgnięto opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie, który pismem z dnia 11.12.2014r. znak:WOOŚ.4240.2.47.2014.KR-11 wyraził opinię o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia  oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dębicy: postanowienie z dnia 16.10.2014r. znak: PSNZ.465-45/14, który wyraził opinię o braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.

Na niniejsze postanowienie nie przysługuje zażalenie.                    

 

 

                                                            BURMISTRZ                                                                                                                                                                

                                                  Wojciech Staniszewski

 

 

 Otrzymują:

1.  strony wg wykazu zawiadomione w drodze publicznego ogłoszenia w trybie art. 49 KPA

     w związku z art. 74 ust.3 ustawy z dnia 3 października 2008r o udostępnieniu informacji o

     środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach

     oddziaływania na środowisko ( Dz. U. z 2013 r.; 1235 z późn. zm.) 

2.  pracownik ds. inwestycji w Urzędzie Miejskim w Brzostku

 

 

 

 

drukuj pobierz pdf    

wstecz