Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Miejski w Brzostku
Bip - Strona główna

Urząd Miejski w Brzostku

Gmina Brzostek

Władze Gminy

Ochrona Danych Osobowych »

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Rejestr Instytucji Kultury »

Karty usług

Rewitalizacja »

Obwieszczenia »

Zamówienia publiczne

Transport publiczny »

Przetargi-mienie komunalne »

Przetargi rozstrzygnięte »

Druki do pobrania

Oświadczenia majątkowe za 2020 rok

Oświadczenia majątkowe za 2019 rok

Oświadczenia majątkowe za 2018 rok

Oświadczenia majątkowe za 2017 rok

Oświadczenia majątkowe za 2016 rok

Publicznie dostępny wykaz danych zawierających informacje o środowisku i jego ochronie

Ochrona Środowiska »

Organizacje pozarządowe »

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne w Gminie »

Jednostki Organizacyjne Gminy

Nabór na wolne stanowisko pracy »

Informacja o projektach »

Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego RP »

Ochrona przeciwpowodziowa i obrona cywilna »

Petycje »

Gospodarowanie odpadami »

Nieodpłatne porady prawne »

Kontrole

Rejestr żłobków i klubów dziecięcych

Wykaz dziennych opiekunów

Informacje oświatowe

Sprawozdania finansowe »

Spis rolny 2020

Informacja dla hodowców pszczół

walidacja css walidacja html

Obwieszczenia: Obwieszczenie Burmistrza Brzostku z dnia 24 kwietnia 2015 roku

BURMISTRZ

BRZOSTKU

 

 

OBWIESZCZENIE

BURMISTRZA  BRZOSTKU

z dnia  24 kwietnia 2015 roku

 

 

Burmistrz Brzostku w związku z art. 85 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jednolity Dz.U. z 2013r. ,poz. 1235 z późn. zm.)  informuje, że w dniu 24 kwietnia 2015r. została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. "Budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami w miejscowości Nawsie Brzosteckie, Wola Brzostecka gm. Brzostek” z wniosku  Zakładu Usług Projektowych Grzegorz Kalamarz, ul. Krakowska 5, 37-200 Przeworsk działającego w imieniu Gminy Brzostek, ul. Rynek 1 , 39-230 Brzostek.

 

Z treścią decyzji oraz zebraną dokumentacją można zapoznać się w Urzędzie Miejskim w Brzostku- Referat Mienia Komunalnego i Ochrony Środowiska

( biuro nr 8) w godzinach pracy Urzędu.

 

                                                                                                             Z up. Burmistrza

                                                                                                            mgr Jan Łazowski

                                                                                                         Zastępca Burmistrza

 

 

 

 

 

BURMISTRZ

 BRZOSTKU

 

Decyzja

o środowiskowych uwarunkowaniach

 

Nasz znak: MKOŚ.6220.7.2014                                                                            Brzostek, dnia 24.04.2015r.

Na podstawie art. 71 ust. 1 , ust.2 pkt. 2, art. 75 ust. 1 pkt. 4, art. 84, 85 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. 2013r. poz. 1235 z późn. zm. ) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2013.267 z późn. zm.) Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U.Nr 213, poz. 1397) po rozpatrzeniu wniosku Zakładu Usług Projektowych Grzegorz Kalamarz, ul. Krakowska 5, 37-200 Przeworsk działającego w imieniu Gminy Brzostek, ul. Rynek 1 , 39-230 Brzostek w sprawie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.  „ Budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami w miejscowości Nawsie Brzosteckie, Wola Brzostecka gm. Brzostek"  i po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie– pismo z dnia 16.03.2015r. znak:WOOŚ.4240.2.58.2014.MG-13, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dębicy – postanowienie z dnia 30.12.2014r. znak: PSNZ.465-56/14.

Orzekam

I. Realizację przedsięwzięcia pn. „ Budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami w miejscowości Nawsie Brzosteckie, Wola Brzostecka gm. Brzostek"  z wniosku Zakładu Usług Projektowych Grzegorz Kalamarz, ul. Krakowska 5, 37-200 Przeworsk działającego w imieniu   Gminy Brzostek, ul. Rynek 1 , 39-230 Brzostek i stwierdzam brak potrzeby przeprowadzenia  oceny  oddziaływania przedsięwzięcia na  środowisko.     

Uzasadnienie

W związku ze złożonym wnioskiem przez Gminę Brzostek, ul. Rynek 1 , 39-230 Brzostek dotyczącym wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację projektowanej inwestycji pn. „ Budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami w miejscowości Nawsie Brzosteckie, Wola Brzostecka gm. Brzostek" ustalono, że nie jest wymagane przeprowadzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanej inwestycji.

 

Przy wydawaniu decyzji uwzględniono ocenę następujących uwarunkowań:

1.lokalizację, skalę przedsięwzięcia, wielkość zajmowanego terenu i charakter inwestycji:

Uwzględniając informacje zawarte w przedłożonej dokumentacji ustalono, że przedmiotem przedsięwzięcia jest budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami o długości ok. 11,26km w gminie Brzostek. Projektowany wodociąg włączony będzie w m. Nawsie Brzosteckie do istniejącej sieci wodociągowej, posiadającej wystarczającą wydajność do jego zasilania. Zaopatrywał on będzie w wodę około 120 budynków, a jego trasa przebiegać będzie przez tereny zabudowane, upraw rolnych i dróg.

Przejścia pod drogą powiatową oraz drogami gminnymi z nawierzchnią asfaltową zostaną wykonane przewiertem bez naruszenia ich nawierzchni, a pod drogami gminnymi- rozkopem. Skrzyżowanie z potokiem Słony i innymi ciekami wodnymi, w których jest ciągły przepływ wody zostaną wykonane metodą przewiertu sterowanego bez naruszania ukształtowania cieku. Skrzyżowanie z rowami w których woda występuje okresowo wykonane zostanie metodą rozkopu, w czasie kiedy rów będzie suchy. Prace w obrębie cieków prowadzone będą w czasie niskiego poziomu wód.

Skrzyżowania z istniejącym uzbrojeniem podziemnym zostaną zabezpieczone poprzez nałożenie rur ochronnych na projektowanym wodociągu a w przypadku kabli poprzez nałożenie rur ochronnych dwudzielnych na kable.

Zaplanowano wykopy wąskoprzestrzenne. Głębokość ułożenia wodociągu będzie wynosić: 1,4- 1,6m dla terenów zielonych, min. 1,1m przy przekroczeniach dróg asfaltowych, min 1,5m poniżej dna cieków i rowów.

Zaprojektowano dwie hydrofornie: jedna w miejscowości Nawsie Brzosteckie, a drugą w Woli Brzosteckiej. Zestawy hydroforowe zlokalizowane zostaną w budynkach, zasilane będą z linii napowietrznej niskiego napięcia. Rezerwowe zasilanie stanowić będą agregaty prądotwórcze. Teren wokół budynku hydroforni zostanie obsiany trawą.

Prace wykonywane będą przy użyciu sprzętu budowlanego, a także ręcznie np. w obrębie kolizji z rosnącymi w pobliżu trasy wodociągu drzewami. Wierzchnia warstwa urodzajnej ziemi zostanie zdjęta i wykorzystana do porządkowania terenu po zakończeniu prac

W fazie realizacji przedsięwzięcia, woda na cele socjalne, pobierana będzie z sieci wodociągowej w m. Nawsie Brzosteckie.

Podczas wykonywania wykopów może zaistnieć potrzeba ich odwodnienia. Zostaną wówczas użyte igłofiltry, przewiduje się także możliwość wykonania odwodnienia powierzchniowego przy użyciu pomp zatapialnych. Oczyszczanie wód z zawiesiny ogólnej, odbywać się będzie za pomocą mobilnych instalacji filtrujących. Wody po oczyszczeniu będą wprowadzane do ziemi lub do wód. Na terenie planowanego przedsięwzięcia zwierciadło wody gruntowej znajduje się na głębokości około 1-3 m p.p.t.

Na etapie realizacji przedsięwzięcia przewiduje się przeprowadzanie prób szczelności wodociągów. Do tego celu zostaną użyte specjalistyczne pojazdy wyposażone w dwukomorowe zbiorniki z podziałem na komorę wody czystej oraz komorę osadu i wody brudnej. Woda służąca do przeprowadzania prób szczelności dowożona będzie na miejsce tymi pojazdami.  Woda przeznaczona do prób szczelności nie będzie barwiona chemicznie.

Jak wynika z przedłożonej dokumentacji, teren objęty inwestycją pokryty jest roślinnością niską i średnią. Działki pod planowane przedsięwzięcie stanowią obecnie tereny: zabudowy mieszkaniowej i gospodarczo- usługowej, upraw rolnych, dróg utwardzonych i nieutwardzonych. Prace budowlane prowadzone będą poza okresem lęgowym, w miesiącach październik- marzec. Realizacja przedsięwzięcia nie wymaga wycinki drzew i krzewów. Wzdłuż otwartych wykopów ustawione zostaną siatki zabezpieczające przed wpadaniem do nich zwierząt.

 

2. usytuowanie przedsięwzięcia, z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska, w szczególności przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolności samooczyszczenia się środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz uwarunkowań miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego:

Teren objęty przedmiotową inwestycją znajduje się w obrębie Jednolitej Części Wód Powierzchniowych (JCWP) „Słone”, o kodzie PLRW200012218551. Jest to potok fliszowy, stanowi on silnie zmienioną część wód, której stan, zgodnie z Planem Gospodarowania Wodami na obszarze dorzecza Wisły (M.P.z 2011r. Nr 49, poz. 549), określono jako zły. Jest to część wód niezagrożona nieosiągnięciem celów środowiskowych. Celem środowiskowym dla tej części wód powierzchniowych jest osiągniecie co najmniej dobrego potencjału ekologicznego i dobrego stanu chemicznego. Aktualny stan wód, wg Państwowego Monitoringu Środowiska, został określony jako zły, w tym potencjał ekologiczny- umiarkowany, a stan chemiczny- dobry.

Teren przedsięwzięcia zlokalizowany jest w obrębie Jednolitej Części Wód Podziemnych (JCWPd) PLGW2200157, dla której stan wód (chemiczny i ilościowy) oceniono jako dobry. Jest to część wód niezagrożona nieosiągnięciem celów środowiskowych. Celem środowiskowym dla tej części wód jest utrzymanie jej dobrego stanu.

Teren planowanego przedsięwzięcia zlokalizowany jest w strefie ochronnej ujęcia wody powierzchniowej dla miejscowości Dębica ( na terenie ochrony pośredniej) ustanowionej rozporządzeniem Nr 14/2012 Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie z dnia 17 grudnia 2012r.; w sprawie ustanowienia strefy ochronnej ujęcia wody powierzchniowej z rzeki Wisłoki  w km 58 + 180 w miejscowości Dębica (Dz. Urz. Woj.. Podkarpackiego z 2012r., poz. 3189). Przedsięwzięcie nie będzie naruszać zakazów i ograniczeń, obowiązujących w tej strefie.

Zgodnie z opracowaniem pn. „ I etap studium ochrony przeciwpowodziowej w zlewni Wisłoki- aktualizacja- „Określenie zagrożenia powodziowego w zlewni Wisłoki” zatwierdzonym przez Dyrektora RZGW   w Krakowie, obszar planowanego przedsięwzięcia znajduje się poza zasięgiem zalewu wodami powodziowymi Wisłoki Q 1% i Q5%. Teren planowanego przedsięwzięcia znajduje się poza obszarami Głównych Zbiorników Wód Podziemnych (GZWP).

Biorąc pod uwagę charakter oraz skalę przedsięwzięcia można uznać, że planowane przedsięwzięcie nie będzie negatywnie oddziaływać na środowisko wodno- gruntowe oraz nie zagraża celom środowiskowym, wyznaczonym dla ww. jednolitych części wód. 

Przedmiotowe przedsięwzięcie planowane jest do zrealizowania częściowo w granicach Czarnorzecko- Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, funkcjonującego na mocy Uchwały XLVIII/990/14 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 23 czerwca 2014r. w sprawie Czarnorzecko- Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego (Dz.Urz. Woj. Podkarpackiego z 2014r. poz. 1944) oraz częściowo w granicach jego otuliny. Najbliższym obszarem sieci Natura 2000 jest obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Wisłoka z Dopływami PLH180052, odległym o ok. 3,2 km od planowanej inwestycji. 

W myśl art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2013r., poz. 627 z późn. zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt 1 ww. uchwały w parku krajobrazowym zakazuje się realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy o ochronie przyrody zakazy, o których mowa w art. 17 ust. 1 przywołanej ustawy, nie dotyczą realizacji inwestycji celu publicznego w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2012r., poz. 647 z późn. zm.). Celami publicznymi, w rozumieniu art6 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2010r. Nr 202, poz. 651) są: budowa i utrzymywanie publicznych urządzeń służących do zaopatrzenia ludności w wodę, gromadzenia, przesyłania, oczyszczania i odprowadzania ścieków oraz odzysku i unieszkodliwiania odpadów, w tym ich składowania. Zatem przedmiotowa inwestycja stanowi wyjątek w stosunku, do której nie obowiązują zakazy określone w ww. Parku Krajobrazowym.

Biorąc pod uwagę zakres przedsięwzięcia (budowa sieci wodociągowej) oraz przewidywane środki minimalizujące (brak wycinki drzew i krzewów, odpowiednie terminy realizacji inwestycji, przywrócenie terenu do jego funkcji) uznano, że inwestycja nie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przyrodnicze, w tym oceny, o której mowa w art. 63 Dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory. W przypadku kiedy realizacja planowanego przedsięwzięcia będzie się wiązała z koniecznością naruszenia przepisów o ochronie gatunkowej roślin, grzybów i zwierząt, niezbędne będzie uzyskanie stosownych zezwoleń, o których mowa w art. 56 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody.

 

3. rodzaj i skala możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych w pkt. 1 i 2 wynikających z :

a) zasięg oddziaływania przedsięwzięcia:

 

W zasięgu koron drzew i w odległości 2,0m od pnia drzewa nie będą wykonane prace składowe ani drogi dojazdowe, nie będzie poruszał się sprzęt mechaniczny. W miarę możliwości roboty ziemne w obrębie korzeni drzewa nie będą prowadzone w okresie wegetacji roślin, a szczególnie w okresie letnim. Wykopy w strefie korzeniowej drzew będą wykonywane wyłącznie ręcznie. Pnie drzew w okresie budowy zabezpieczone zostaną zużytymi oponami lub matami słomianymi i oszalowaniem z desek. Odkryte korzenie pokryte będą matami słomianymi i w zależności od warunków atmosferycznych, będą podlewane. Po zakończeniu prac budowlanych teren przywrócony zostanie do stanu zgodnego z przeznaczeniem.

W czasie realizacji przedsięwzięcia niekorzystne oddziaływanie na klimat akustyczny oraz na jakość powietrza wystąpi w trakcie robót budowlanych, podczas pracy maszyn i urządzeń. Występujące emisje będą miały charakter lokalny i przemijający. Będzie to oddziaływanie krótkotrwałe i ustąpi wraz z zakończeniem prac budowlanych i montażowych. Realizacja zamierzenia inwestycyjnego będzie się odbywała z zachowaniem odpowiedniej organizacji robót, przy użyciu sprawnego sprzętu, spełniających normy materiałów oraz z zastosowaniem technologii zapewniających szczelność wykonanych rurociągów. Pojazdy tankowane będą na utwardzonej, skanalizowanej powierzchni ( kanalizacja wyposażona  w separator substancji ropopochodnych). W przypadku zanieczyszczenia gleby substancjami ropopochodnymi, zostaną użyte sorbenty. Przewiduje się wykonanie prób szczelności rurociągów potwierdzających prawidłowość ich wykonania. Wytworzone odpady będą gromadzone selektywnie i przekazywane do odzysku lub unieszkodliwiania.

b)brak możliwości generowania oddziaływań o charakterze transgranicznym:

Ze względu na znaczną odległość od granic Państwa, nie wystąpi oddziaływanie o charakterze transgranicznym.

c) wielkość i złożoność oddziaływania, z uwzględnieniem obciążenia istniejącej infrastruktury technicznej, prawdopodobieństwa oddziaływania, czasu trwania, częstotliwości i odwracalności oddziaływania:

Emisje i uciążliwości powstające na etapie realizacji planowanego przedsięwzięcia będą miały charakter krótkotrwały, przemijający i ustąpią z chwilą zakończenia prac budowlanych. 

 

 

Biorąc powyższe aspekty pod uwagę uznano, że przedmiotowe przedsięwzięcie nie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko.

 

W oparciu  o art.   64 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2013r. poz. 1235 z późn. zm.) zasięgnięto opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie, który pismem z dnia 16.03.2015r. znak:WOOŚ.4240.2.58.2014.MG-13 wyraził opinię o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia  oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dębicy: postanowienie z dnia 30.12.2014r. znak: PSNZ.465-56/14, który wyraził opinię o braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

 

Projektowane przedsięwzięcie zalicza się do grupy przedsięwzięć, dla których przeprowadzenie procedury oceny oddziaływania na środowisko może być wymagane, na podstawie art. 59 ust. 1 pkt 2 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko w związku z § 3 ust.1 pkt 68 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr213, poz. 1397), gdzie wyszczególniono: „rurociągi wodociągowe magistralne do przesyłania wody oraz przewody wodociągowe magistralne doprowadzające wodę od stacji uzdatniania do przewodów wodociągowych rozdzielczych, z wyłączeniem ich przebudowy metodą bezwykopową".

 

Po zasięgnięciu opinii  Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dębicy, analizując zebrane dokumenty mając na uwadze rodzaj i charakter przedsięwzięcia, jego skalę, brak powiązań z innymi istotnie oddziałującymi na środowisko przedsięwzięciami oraz ograniczone ryzyko wystąpienia awarii, z uwagi na zasięg oddziaływania  przedsięwzięcia w trakcie jego realizacji i eksploatacji  oraz brakiem powiązania  ze znacznym zasięgiem oddziaływania

( ponadlokalnym, długotrwałym, nieodwracalnym) Burmistrz Brzostku w dniu 27.03.2015r. wydał postanowienie znak: MKOŚ.6220.7.2014 w którym nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko.

Zgodnie z przepisami  KPA strony postępowania były informowane na każdym etapie postępowania. W przewidzianym okresie nie  wpłynęły uwagi i wnioski.

W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji decyzji.

Załącznikiem do niniejszej decyzji jest charakterystyka przedsięwzięcia.

Dla terenu inwestycji brak jest obowiązującego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

 

Pouczenie

Od niniejszej decyzji służy stronom prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie za pośrednictwem Burmistrza Brzostku w terminie 14 dni od daty doręczenia niniejszej decyzji.

 

Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o których mowa w art.72 ust. 1 pkt.1-13 ustawy z dnia 3 października 2008r o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2013, poz. 1235, z późn. zm). Złożenie wniosku powinno nastąpić w terminie 4 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna z zastrzeżeniem ust. 4. Złożenie wniosku może nastąpić w terminie 6 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna, o ile strona, która złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, lub podmiot, na który została przeniesiona ta decyzja, otrzymali , przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 3, od organu, który wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, stanowisko, że realizacja planowanego przedsięwzięcia przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w tej decyzji. Zajęcie stanowiska następuje w drodze postanowienia. 

 

Na podstawie art. 7 pkt. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej ( Dz.U.z 8 grudnia 2006r. Nr 225, poz. 1635 z późn. zm.) wnioskodawca został zwolniony z obowiązku zapłaty opłaty skarbowej

 

                                                                                                             Z up. Burmistrza

                                                                                                            mgr Jan Łazowski

                                                                                                         Zastępca Burmistrza

Załączniki:

Załącznik nr 1 – charakterystyka przedsięwzięcia .

 

Otrzymują:

 1. wnioskodawca, 

 2.  strony wg wykazu zawiadomione w drodze publicznego ogłoszenia w trybie art. 49 KPA

     w związku z art. 74 ust.3 ustawy z dnia 3 października 2008r o udostępnieniu informacji o

     środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach

     oddziaływania na środowisko ( Dz. U. z 2013 r.; 1235 z późn. zm.) 

3.  pracownik ds. inwestycji w Urzędzie Miejskim w Brzostku

4. A/a (BZ).

 

BURMISTRZ

BRZOSTKU

 

                                                                      Załącznik Nr 1 do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

                                                                      znak: MKOŚ.6220.7.2014 z dnia 24.04.2015r.

 

CHARAKTERYSTYKA PRZEDSIĘWZIĘCIA

1. Nazwa przedsięwzięcia

 

„ Budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami w miejscowości Nawsie Brzosteckie, Wola Brzostecka gm. Brzostek”

2. Podmiot realizujący przedsięwzięcie

Gmina Brzostek, ul. Rynek 1 , 39-230 Brzostek

3. Dane dotyczące terenu, którego dotyczy wniosek oraz charakterystyka

   przedsięwzięcia

Uwzględniając informacje zawarte w przedłożonej dokumentacji ustalono, że przedmiotem przedsięwzięcia jest budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami o długości ok. 11,26km w gminie Brzostek. Projektowany wodociąg włączony będzie w m. Nawsie Brzosteckie do istniejącej sieci wodociągowej, posiadającej wystarczającą wydajność do jego zasilania. Zaopatrywał on będzie w wodę około 120 budynków, a jego trasa przebiegać będzie przez tereny zabudowane, upraw rolnych i dróg.

Przejścia pod drogą powiatową oraz drogami gminnymi z nawierzchnią asfaltową zostaną wykonane przewiertem bez naruszenia ich nawierzchni, a pod drogami gminnymi- rozkopem. Skrzyżowanie z potokiem Słony i innymi ciekami wodnymi, w których jest ciągły przepływ wody zostaną wykonane metodą przewiertu sterowanego bez naruszania ukształtowania cieku. Skrzyżowanie z rowami w których woda występuje okresowo wykonane zostanie metodą rozkopu, w czasie kiedy rów będzie suchy. Prace w obrębie cieków prowadzone będą w czasie niskiego poziomu wód.

Skrzyżowania z istniejącym uzbrojeniem podziemnym zostaną zabezpieczone poprzez nałożenie rur ochronnych na projektowanym wodociągu a w przypadku kabli poprzez nałożenie rur ochronnych dwudzielnych na kable.

Zaplanowano wykopy wąskoprzestrzenne. Głębokość ułożenia wodociągu będzie wynosić: 1,4- 1,6m dla terenów zielonych, min. 1,1m przy przekroczeniach dróg asfaltowych, min 1,5m poniżej dna cieków i rowów.

Zaprojektowano dwie hydrofornie: jedna w miejscowości Nawsie Brzosteckie, a drugą w Woli Brzosteckiej. Zestawy hydroforowe zlokalizowane zostaną w budynkach, zasilane będą z linii napowietrznej niskiego napięcia. Rezerwowe zasilanie stanowić będą agregaty prądotwórcze. Teren wokół budynku hydroforni zostanie obsiany trawą.

Prace wykonywane będą przy użyciu sprzętu budowlanego, a także ręcznie np. w obrębie kolizji z rosnącymi w pobliżu trasy wodociągu drzewami. Wierzchnia warstwa urodzajnej ziemi zostanie zdjęta i wykorzystana do porządkowania terenu po zakończeniu prac

W fazie realizacji przedsięwzięcia, woda na cele socjalne, pobierana będzie z sieci wodociągowej w m. Nawsie Brzosteckie.

Podczas wykonywania wykopów może zaistnieć potrzeba ich odwodnienia. Zostaną wówczas użyte igłofiltry, przewiduje się także możliwość wykonania odwodnienia powierzchniowego przy użyciu pomp zatapialnych. Oczyszczanie wód z zawiesiny ogólnej, odbywać się będzie za pomocą mobilnych instalacji filtrujących. Wody po oczyszczeniu będą wprowadzane do ziemi lub do wód. Na terenie planowanego przedsięwzięcia zwierciadło wody gruntowej znajduje się na głębokości około 1-3 m p.p.t.

Na etapie realizacji przedsięwzięcia przewiduje się przeprowadzanie prób szczelności wodociągów. Do tego celu zostaną użyte specjalistyczne pojazdy wyposażone w dwukomorowe zbiorniki z podziałem na komorę wody czystej oraz komorę osadu i wody brudnej. Woda służąca do przeprowadzania prób szczelności dowożona będzie na miejsce tymi pojazdami.  Woda przeznaczona do prób szczelności nie będzie barwiona chemicznie.

Jak wynika z przedłożonej dokumentacji, teren objęty inwestycją pokryty jest roślinnością niską i średnią. Działki pod planowane przedsięwzięcie stanowią obecnie tereny: zabudowy mieszkaniowej i gospodarczo- usługowej, upraw rolnych, dróg utwardzonych i nieutwardzonych. Prace budowlane prowadzone będą poza okresem lęgowym, w miesiącach październik- marzec. Realizacja przedsięwzięcia nie wymaga wycinki drzew i krzewów. Wzdłuż otwartych wykopów ustawione zostaną siatki zabezpieczające przed wpadaniem do nich zwierząt.

 

4. Miejsce realizacji przedsięwzięcia

Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na budowie sieci wodociągowej wraz z przyłączami domowymi oraz infrastrukturą techniczną do podnoszenia ciśnienia w m. Wola Brzostecka oraz część m. Nawsie Brzosteckie. Sieć wodociągowa zaopatrywać będzie około 120 budynków mieszkalnych. Trasa sieci wodociągowej usytuowana jest po obu stronach drogi powiatowej oraz potoku Słony

(dopływ Wisłoki) i związana jest ściśle z usytuowaniem budynków w poszczególnych miejscowościach i przebiega w taki sposób, aby była możliwość podłączenia wszystkich budynków w opracowanym zakresie.

                                                                                                             Z up. Burmistrza

                                                                                                            mgr Jan Łazowski

                                                                                                         Zastępca Burmistrza

 

 

drukuj pobierz pdf    

wstecz