Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Miejski w Brzostku
Bip - Strona główna

Urząd Miejski w Brzostku

Gmina Brzostek

Władze Gminy

Ochrona Danych Osobowych »

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Rejestr Instytucji Kultury »

Karty usług

Rewitalizacja »

Obwieszczenia »

Zamówienia publiczne

Transport publiczny »

Przetargi-mienie komunalne »

Przetargi rozstrzygnięte »

Druki do pobrania

Oświadczenia majątkowe za 2020 rok

Oświadczenia majątkowe za 2019 rok

Oświadczenia majątkowe za 2018 rok

Oświadczenia majątkowe za 2017 rok

Oświadczenia majątkowe za 2016 rok

Publicznie dostępny wykaz danych zawierających informacje o środowisku i jego ochronie

Ochrona Środowiska »

Organizacje pozarządowe »

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne w Gminie »

Jednostki Organizacyjne Gminy

Nabór na wolne stanowisko pracy »

Informacja o projektach »

Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego RP »

Ochrona przeciwpowodziowa i obrona cywilna »

Petycje »

Gospodarowanie odpadami »

Nieodpłatne porady prawne »

Kontrole

Rejestr żłobków i klubów dziecięcych

Wykaz dziennych opiekunów

Informacje oświatowe

Sprawozdania finansowe »

Spis rolny 2020

Informacja dla hodowców pszczół

walidacja css walidacja html

Obwieszczenia: Obwieszczenie Burmistrza Brzostku z dnia 28 sierpnia 2015 roku

BURMISTRZ

BRZOSTKU

 

OBWIESZCZENIE

BURMISTRZA BRZOSTKU

z dnia 28 sierpnia 2015 roku

 

 

Działając na podstawie art.  49 KPA w związku z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( Dz. U. z 2013 r.; 1235 z późn. zm.), Burmistrz Brzostku informuje, że  w dniu 27 sierpnia 2015 roku wydał postanowienie o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia pn. ,, Budowa sieci kanalizacji wraz z przyłączami w miejscowości Bukowa oraz części miejscowości Klecie , gmina Brzostek’’z wniosku Zakładu Usług Projektowych Grzegorz Kalamarz, ul. Krakowska 5, 37-200 Przeworsk działającego w imieniu Gminy Brzostek, ul. Rynek 1, 39-230 Brzostek.

 

W związku z powyższym informuję, że w Urzędzie Miejskim w Brzostku – Referat Mienia Komunalnego i Ochrony Środowiska ( biur nr 8) w godzinach pracy Urzędu można zapoznać się z wnioskiem oraz całością akt zgromadzonych w przedmiotowym postępowaniu w terminie 14 dni od daty ogłoszenia niniejszego obwieszczenia.

 

 

 

                                                                                                      z up. Burmistrza

                                                                                                  

                                                                                                     mgr Jan Łazowski

                                                                                                    Zastępca Burmistrza

 

 


 

 

 

 

BURMISTRZ

BRZOSTKU

 

MKOŚ.6220.9.2015                                                                                                  Brzostek, dnia 28.08.2015r.

 

POSTANOWIENIE

 

Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. 2013.267); art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jednolity Dz.U. z 2013r,poz. 1235 z póżn. zm.);po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie: pismo z dnia 19.08.2015r. znak: WOOŚ.4240.2.29.2015.PM.8 oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dębicy: postanowienie z dnia 06.07.2015r. znak: PSNZ.456-26/15.

 

Postanawiam

 

Nie stwierdzić potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla  projektowanej inwestycji pn. „Budowa sieci kanalizacyjnej wraz z przyłączami w miejscowości Bukowa oraz części miejscowości Klecie, gmina Brzostek” stosownie do wszczętego na wniosek Zakładu Usług Projektowych Grzegorz Kalamarz, ul. Krakowska 5, 37-200 Przeworsk działającego w imieniu Gminy Brzostek, ul. Rynek 1, 39-230 Brzostek postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

 

Uzasadnienie

W związku ze złożonym wnioskiem w dniu 22.06.2015r.  przez Zakład Usług Projektowych Grzegorz Kalamarz, ul. Krakowska 5, 37-200 Przeworsk działający w imieniu Gminy Brzostek, ul. Rynek 1, 39-230 Brzostek; dotyczącym wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację projektowanej inwestycji pn. „Budowa sieci kanalizacyjnej wraz z przyłączami w miejscowości Bukowa oraz części miejscowości Klecie, gmina Brzostek” ustalono, że nie jest wymagane przeprowadzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanej inwestycji.                                                                                                                                                                                     

Projektowane przedsięwzięcie zalicza się do grupy przedsięwzięć, dla których przeprowadzenie procedury oceny oddziaływania na środowisko może być wymagane, na podstawie art. 59 ust. 1 pkt 2 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko w związku z § 3 ust.1 pkt 79 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397 z późn. zm.), tj. „sieci kanalizacyjne o  całkowitej długości przedsięwzięcia nie mniejszej niż 1 km, z wyłączeniem ich przebudowy metodą bez wykopową, sieci kanalizacji deszczowej zlokalizowanych w pasie drogowym i obszarze , ”.

 

Dokonano analizy przedsięwzięcia względem zapisów art. 63 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, celem stwierdzenia czy w analizowanym  przypadku istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Mając na uwadze zapisy art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jednolity Dz.U. z 2013r. poz. 1235 z późn. zm.) dokonano analizy:

1) lokalizacji, skali przedsięwzięcia, wielkości zajmowanego terenu i charakteru inwestycji:

            Przedmiotem planowanego przedsięwzięcia jest budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Bukowa i Klecie w gminie Brzostek. Planowana sieć kanalizacyjna pracować będzie w układzie grawitacyjno-tłocznym. Długość przewidzianych do zrealizowania rurociągów grawitacyjnych o średnicy do 200 mm wyniesie ok. 8644 m. Rurociągi tłoczne będą miały długość ok. 3972 m. Łączna długość planowanych rur wyniesie ok. 12620 m. Rury kanalizacyjne będą posadowione w wąsko przestrzennych wykopach liniowych na głębokości ok. 1,4 – 2,5 m p.p.t., miejscami do 3,5 m p.p.t. Umocnienie wykopów zostanie wykonane z pali szalunkowych. Ścieki z budowanego odcinka kanalizacji będą pochodzić z ok. 80 domów mieszkalnych. Przewidywana ilość ścieków odprowadzonych z przedmiotowego odcinka  kanalizacji wyniesie ok 70 m3/dobę i będą one odprowadzane do istniejącej oczyszczalni ścieków w miejscowości Klecie. Poza siecią główną planuje się wykonanie przyłączy kanalizacyjnych do budynków. W ciągu przedmiotowej sieci kanalizacyjnej planuje się wybudowanie ok. 268 studzienek oraz ok. 13 przepompowni ścieków.

            Projektowana kanalizacja sanitarna budowana będzie głównie na terenach zabudowy jednorodzinnej, wzdłuż drogi krajowej. Na czas realizacji przedsięwzięcia planuje się tymczasowe zajęcie pasa terenu, natomiast stałe zajęcie terenu nastąpi w miejscu lokalizacji studzienek i przepompowni. Skrzyżowania z innymi instalacjami podziemnymi będą wykonane z zastosowaniem rur ochronnych. Przekroczenia cieków wodnych oraz dróg utwardzonych będą wykonane w technologii bez wykopowej.

            Przedsięwzięcie ma charakter linowy i stanowi podstawowe uzbrojenie terenów zabudowy mieszkaniowej. Budowa sieci nie będzie powodować wydzielania terenu dla potrzeb eksploatacyjnych z wyjątkiem miejsca lokalizacji przepompowni i studzienek. Prace będą prowadzone etapowo, a wykopy będą na bieżąco zasypywane po przeprowadzeniu próby szczelności danego odcinka. Po zakończeniu prac teren będzie przywracany do stanu pierwotnego.

            Wykonanie planowanej sieci kanalizacyjnej pozwoli na uporządkowanie gospodarki ściekowej na przedmiotowym terenie poprzez zlikwidowanie zbiorników bezodpływowych. Materiały i technologie wykorzystane do budowy będą gwarantować szczelność i niezawodność projektowanego fragmentu systemu odbioru ścieków.

            Źródłem hałasu podczas realizacji przedsięwzięcia będą pracujące maszyny budowlane oraz samochody budowlane. Ze względu na zakres przedsięwzięcia występująca emisja spalin i hałasu będzie miała charakter lokalny, krótkotrwały oraz całkowicie odwracalny i nie wpłynie w stopniu odczuwalnym na stan środowiska oraz na klimat akustyczny w rejonie jego lokalizacji. Emisja hałasu na etapie realizacji nie przekroczy dopuszczalnych poziomów określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. z 2014 r., poz. 112).

            Powstałe odpady na etapie realizacji przedsięwzięcia będą typowymi odpadami powstającymi przy tego typu przedsięwzięciach. Postępowanie z odpadami będzie prowadzone zgodnie z zapisami ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. 2013 r., poz. 21 z późn. zm.).

2. usytuowania przedsięwzięcia, z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska, w szczególności przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolności samooczyszczenia się środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz uwarunkowań miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego:

 

            Teren objęty planowaną inwestycją zlokalizowany jest w obszarze Jednolitej Części Wód Powierzchniowych (JCWP) ,, Wisłoka od Ropy do Pot. Chotowskiego’’ o kodzie: PLRW200015218719. Z Planu gospodarowania wodami  na obszarze dorzecza Wisły (M.P. 2011 nr 49, poz. 549) wynika, że JCWP ,,Wisłoka od Ropy do Pot. Chotowskiego’’ stanowi silnie zmienioną część wód o dobrym potencjale wód. Z oceny ryzyka nieosiągnięcia celów środowiskowych dla ww. jednolitej części wód wynika, że cele środowiskowe wyznaczone do osiągnięcia w Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły nie są zagrożone. Aktualny potencjał wód określony na podstawie Państwowego Monitoringu Środowiska jest zły (stan chemiczny- dobry, potencjał ekologiczny- umiarkowany).

            W świetle zapisów art. 38 d ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2015 r. poz. 469), celem środowiskowym dla sztucznych i silnie zmienionych jednolitych części wód powierzchniowych jest ochrona tych wód oraz poprawa ich potencjału ekologicznego i stanu chemicznego.

            Zgodnie z ustaleniami ,,Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły’’ planowane przedsięwzięcie realizowane będzie w obszarze jednolitej części wód podziemnych (JCWPd) o numerze PLGW2200157, o dobrym stanie wód, niezagrożonej nieosiągnięciem ustanowionych dla niej celów środowiskowych.

            W myśl zapisów art. 38 e ww. ustawy Prawo wodne, celem środowiskowym dla jednolitych części wód podziemnych jest zapobieganie lub ograniczanie wprowadzania do nich zanieczyszczeń, zapobieganie pogorszeniu  oraz poprawa ich stanu  oraz ochrona i podejmowanie działań naprawczych, a także zapewnienie równowagi między poborem a zasilaniem tych wód tak, aby osiągnąć ich dobry stan.

            Przedsięwzięcie jest zlokalizowane poza obszarami głównych zbiorników wód podziemnych oraz częściowo na terenach szczególnego zagrożenia powodzią.

            Zwierciadło wód podziemnych na analizowanym terenie występuje na głębokości 1,0 – 2,0 m p.p.t. Podczas realizacji przedsięwzięcia wystąpi konieczność odwodnienia wykopów za pomocą igłofiltrów. Odprowadzane wody będą oczyszczone za pomocą mobilnych instalacji filtrujących.

            Na etapie realizacji przedsięwzięcia zużycie wody na cele budowlane wyniesie ok. 5 m3/dobę. Woda na etapie realizacji będzie dostarczana z gminnego wodociągu w Kleciach. Potrzeby sanitarne pracowników będą zabezpieczone w przenośnych toaletach, które będą okresowo opróżniane przez uprawniony podmiot. Próby szczelności będą wykonywane przy pomocy specjalistycznych pojazdów wyposażonych w zbiorniki wody czystej oraz komorę osadu i wody brudnej. Na potrzeby przeprowadzenia prób szczelności sieci wykorzystane zostanie 40 m3 wody. Czysta woda będzie dowożona na miejsce tymi pojazdami, a zużyta woda będzie wywożona do oczyszczalni ścieków. Tereny zaplecza budowy i bazy materiałowo-sprzętowej  będą zabezpieczone przed możliwością zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego.

            Rowy będą przekraczane metodą rozkopu. W rowach, w których występują wody będą przekraczane w okresie niskich stanów wód, natomiast rowy okresowo prowadzące wody będą przekraczane, gdy rów będzie suchy. Rury zostaną ułożone w rurach ochronnych. Brzegi rowów zostaną zabezpieczone kiszką faszynową

            Reasumując powyższe, przedmiotowe przedsięwzięcie nie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na stan wód, gdyż realizacja planowanego przedsięwzięcia nie będzie stanowić zagrożenia dla celów środowiskowych dla części wód powierzchniowych i podziemnych.

            Przedmiotowe przedsięwzięcie planowane jest do zrealizowania częściowo w granicach otuliny Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, funkcjonującego na mocy Uchwały Nr XLVIII/990/14 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 23 czerwca 2014 r. w sprawie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego (Dz. Urz. Woj. Podkarpackiegoz 2014 r. poz. 1944) oraz częściowo graniczy z obszarem sieci Natura 2000, tj. obszarem mającym znaczenie dla Wspólnoty Wisłoka z Dopływami PLH180052.

Biorąc pod uwagę zakres, lokalizację i rodzaj  przedsięwzięcia, a także charakter i skalę generowanych oddziaływań na środowisko stwierdzono, że przedsięwzięcie  nie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przyrodnicze, w tym oceny, o której mowa w art. 63 Dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory. W przypadku kiedy realizacja planowanego przedsięwzięcia będzie się wiązała z koniecznością naruszenia przepisów o ochronie gatunkowej roślin, grzybów i zwierząt, niezbędne będzie uzyskanie stosownych zezwoleń, o których mowa w art. 56 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody.

 

 

3. rodzaju i skali możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych w pkt. 1 i 2 wynikających z :

 

a)    zasięg oddziaływania przedsięwzięcia:

Działki pod planowane przedsięwzięcie stanowią obecnie tereny zabudowy mieszkaniowej i gospodarczo-usługowej, upraw rolnych, pastwisk, dróg utwardzonych i nieutwardzonych. Na analizowanym obszarze występuje roślinność średnia i niska, w tym trawniki, krzewy ozdobne i drzewa owocowe.

Zgodnie z dokumentacją prace będą prowadzone poza okresem lęgowym ptaków, czyli poza okresem od 1 marca do 15 października, oraz poza okresem rozrodczym płazów i gadów (od 1 marca do 30 czerwca). Realizacja przedsięwzięcia nie będzie wymagała wycinki drzew i krzewów. W zasięgu koron drzew i w odległości ok. 2,0 m od pnia drzew nie będą wykonywane place składowe i drogi dojazdowe, składowane materiały budowlane, nie będzie zmieniony poziom gruntu oraz nie będzie poruszać się sprzęt mechaniczny. Ponadto drzewa znajdujące się w zasięgu prac zabezpieczone zostaną poprzez owinięcie pni matami słomianymi lub zużytymi oponami samochodowymi, a następnie oszalowane ich deskami do wysokości pierwszych gałęzi (oszalowanie będzie otoczone opaskami z drutu lub taśmy stalowej), przykrycie odkrytych korzeni matami słomianymi, podlewanie drzew przez okres trwania robót (w zależności od warunków atmosferycznych), ręczne wykonywanie wykopów prowadzonych w sąsiedztwie brył korzeniowych drzew i krzewów. Ponadto otwarte wykopy planuje się zabezpieczyć przed wpadaniem do nich drobnych zwierząt poprzez zabezpieczenie ich siatką.

 

b)brak możliwości generowania oddziaływań o charakterze transgranicznym:

Z uwagi na odległość od najbliższej granicy państwa, tj. ok. 45 km w linii prostej, i lokalny zasięg oddziaływań wskutek wprowadzonych do środowiska substancji i energii, nie wystąpi także oddziaływanie o charakterze transgranicznym w żadnym komponencie środowiska.

c) wielkość i złożoność oddziaływania, z uwzględnieniem obciążenia istniejącej infrastruktury technicznej, prawdopodobieństwa oddziaływania, czasu trwania, częstotliwości i odwracalności oddziaływania:

W trakcie realizacji wystąpi nieznaczna emisja gazów cieplarnianych wynikająca z eksploatacji maszyn budowlanych. Emisja ta będzie krótkotrwała i okresowa oraz ilościowo nieznacząca. Sieć kanalizacyjna będzie szczelna i umieszczona pod ziemią. Reasumując, planowane przedsięwzięcie nie wpłynie na klimat

 

Należy stwierdzić, że brak przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia jest uzasadniony.

 

Po zapoznaniu się z informacjami zawartymi w przedłożonej dokumentacji, uwzględnieniu kryteriów selekcji określonych w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, na podstawie których dokonano analizy przewidywanych oddziaływań przedsięwzięcia na poszczególne elementy środowiska, będące w zasięgu jego oddziaływania, stwierdzono brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego zadania i sporządzenia Raportu o oddziaływaniu na środowisko.

Ponadto zgodnie z art.   64 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jednolity Dz.U. z 2013r., poz. 1235 z późn. zm.) zasięgnięto opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie, który pismem z dnia 19.08.2015r. znak:WOOŚ.4240.2.29.2015.PM.8 wyraził opinię o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia  oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dębicy: postanowienie z dnia 06.07.2015r. znak: PSNZ.465-26/15, który wyraził opinię o braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.

Na niniejsze postanowienie nie przysługuje zażalenie.                                                                                                                                                                                                                           

Otrzymują:

 

1.  wnioskodawca

 

2.  strony wg wykazu zawiadomione w drodze publicznego ogłoszenia w trybie art. 49 KPA

     w związku z art. 74 ust.3 ustawy z dnia 3 października 2008r o udostępnieniu informacji o

     środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach

     oddziaływania na środowisko ( Dz. U. z 2013 r.; 1235 z późn. zm.) 

3.  pracownik ds. inwestycji w Urzędzie Miejskim w Brzostku

4. A/a (MK).

 

                                                                                                      z up. Burmistrza

                                                                                                                                                                                                        mgr Jan Łazowski

                                                                                                    Zastępca Burmistrza

 

 

 

 

 

 

 

 

drukuj pobierz pdf    

wstecz